Zdrowe porady - witamina C

 

Przenieśmy się na chwilę do kuchni, od której zależy to, ile witaminy C znajdzie się na naszym talerzu. Noże, tarki lub skrobaczki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, bądź innych rdzoodpornych materiałów, gdyż rdzewne żeliwo jest katalizatorem procesu utleniania witaminy C, czyli przyspiesza jej rozkład.

sałatka

Dalszym stratom witaminy C można zapobiec, jeśli nie dopuścimy do zwiędnięcia produktów: obierając je w ostatniej chwili, tuż przed przyrządzaniem. Witaminę C ocalimy również, nie przetrzymując obranych warzyw w wodzie, wkładając warzywa i owoce przeznaczone do gotowania bezpośrednio do wrzątku lub wykorzystując płyn pozostały po ich ugotowaniu do przyrządzania zup i sosów.

Zatrzymajmy się jednak przy ziemniakach, które w naszej diecie odgrywają znaczącą rolę jako źródło witaminy C. Nie dlatego, że zawierają jej dużo — na 100 g produktu zaledwie 12 mg witaminy C ale dlatego, że spożywamy je najczęściej.

To sprawia, iż niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej obieraczki, najlepiej zaś sprawdza się obieraczka ceramiczna. Dzięki technologii, w jakiej została wykonana, możemy mieć pewność, że warzywa nie stracą cennej witaminy C. Warzywa typu sałata bądź cykoria nie powinny być krojone nożem stalowym, gdyż wchodzą w reakcje ze stalą, np. sałata typu radicchio po pokrojeniu nożem staje się bardzo gorzka i nie do zjedzenia. Jeżeli już uprzecie się Państwo na krojenie sałaty, to polecamy noże ceramiczne, które nie wchodzą w reakcje z sokiem z sałaty. Bardzo często zdarza się bowiem, że sałata ciemnieje.

ceramiczny nóż kuchenny Kyocera

Aby temu zapobiec, należy używać ceramicznych wyrobów do jej rozdrabniania. Przecież nikt z nas nie lubi ciemnej, zżółkniętej sałaty w potrawach. Znajdujące się w warzywach witaminy są wrażliwe na metale ciężkie, a na nasz rynek trafia coraz więcej obieraczek i noży do wstępnej obróbki, które są wykonane z różnych stopów. Charakteryzują się one zawartością śladowych ilości rtęci, srebra czy ołowiu. Pierwiastki te nie tylko działają destruktywnie na witaminy, lecz również zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu. Wpływają one na nasz metabolizm, układ nerwowy i oddechowy, a także na kości, zalegając w nich na stałe.