Feng shui - harmonia we wnętrzu, harmonia w życiu

 

Feng shui to starożytna chińska sztuka równoważenia i harmonizowania przepływu naturalnych energii dla uzyskania korzystnych rezultatów we wszystkich sferach życia. Wszystko w świecie posiada atrybuty pięciu żywiołów (elementów): drewna, ognia, ziemi, metalu lub wody. Kiedy żywioły pozostają w harmonijnej równowadze, wszystkie sprawy układają się pomyślnie. Niedobór lub nadmiar któregoś z nich prowadzi do problemów, a negatywna energia wywołuje smutek, problemy zdrowotne lub rodzinne. Odpowiednie wzmocnienie energii żywiołów we wnętrzu poprawia określone aspekty życia. W tym celu można wykorzystać między innymi celowo dobrane dekoracje z roślin ciętych i doniczkowych.

Feng shui


W elemencie drewna dominuje energia związana z wzrastaniem roślin. To energia przynoszącej radość i siłę wiosny. Aspekt drewna opisuje nasze ,,zakorzenienie w rodzinie”, stabilne oparcie pozwala z optymizmem planować życie. Ta energia wspiera również zdrowie. Jak wiosna, która wydobywa wszystkie drzemiące siły do wzrostu, element drewna budzi siłę do poszukiwania nowej drogi. Wprowadzenie w otoczeniu ozdoby kwiatowej o charakterze drewna staje się impulsem do budowania pewności siebie, szukania własnej drogi w świecie, do duchowego ,,wzrastania”. Z tą energią kojarzą się wszystkie formy smukłe, wznoszące, np. naczynia o smukłej formie. Preferowane są naturalne materiały – wyroby z wikliny czy plecionki z liści. Charakterystyczna jest szeroka paleta odcieni zieleni. Siłę drewna symbolizują rośliny cebulowe, byliny oraz owoce, warzywa, zioła. Stosuje się również pnącza i rośliny o dużej ilości liści.

Podobnie jak w naturze, w dekoracjach z roślin ciętych wprowadza się równoległy układ łodyg. Do dekoracji wnętrz wybiera się rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach, umieszczone w naturalnych pojemnikach. Jako uzupełnienie wykorzystuje się korzenie lub inne naturalne materiały. Odpowiedni dobór form i roślin tworzy źródło energii, kojarzonej z radością życia, stabilnością, i wpływającej na harmonijne życie rodzinne.

 

Element ognia rządzi latem, gdy energia nieba i ziemi łączą się ze sobą, co znajduje wyraz w owocowaniu. Dekoracje kwiatowe o charakterze ognia oddają swojemu otoczeniu maksymalną porcję energii. Poprzez czerwoną i pomarańczową barwę stymulują entuzjazm i pasję życia. W tym celu stosuje się rośliny o płomienistym charakterze (np. strelicje) lub sercowatej formie. Energia ognia zawarta jest też w drobnych, kulistych tropikalnych owocach oraz takich, które charakteryzuje ostry lub gorzki smak. Wykazują ją również gatunki o liściach lancetowatych, mieczowatych, piramidalne lub płomieniste formy oraz wszystko, co kojarzy się z ogniem lub słońcem (np. terakota). Kompozycje roślinne powinny być rozedrgane jak płomienie.

Element ziemi łączy się z późnym latem, gdy ,,Matka Ziemia” ofiarowuje nam obfite płody. Jest bazą naszego życia, tworzy wzajemne zaufanie, wierność, zapewnia bezpieczeństwo, spokój ducha. To rośliny z energią ziemi pozwalają stworzyć przyjemną atmosferę w domu, wnoszą bezpieczeństwo, sprzyjają relaksowi. Dekoracje roślinne powinny kojarzyć się z ,,Matką Ziemią” – opierają się na gamie żółto-pomarańczowej lub beżowej, mają kulistą formę. Stosuje się rośliny ogrodowe, o płaskiej formie, owoce i zasuszone rośliny kojarzące się z płodnością natury. Atmosferę ciepła i łagodności budują ,,przytulne” gatunki roślin doniczkowych o miękko owłosionych liściach, wprost zachęcających do pogłaskania.

Energia elementu metalu wspiera duchową aktywność, indywidualność, kreatywność oraz przyjazne kontakty z otoczeniem. Poprzez swoją skoncentrowaną energię jest charakterystyczna dla jesieni i późnej jesieni. Wykazuje ją wszystko, co ma wyraźną strukturę, co jest skoncentrowane. Są to również przedmioty wysokiej jakości o wyrafinowanym designie. Perfekcyjne okrągłe formy, powściągliwe geometryczne wzory, tonacja szaro - biała sprzyjają koncentracji, tworzą przestrzeń dla ducha nie zakłóconą zmysłowymi elementami. Stosowane są również przedmioty oddziałujące technicznie, połyskliwe, zwłaszcza o metalicznej powierzchni. W kompozycjach stosuje się białe kuliste kwiaty cięte oraz gatunki o metalicznej fakturze. Dobiera się rośliny doniczkowe o zaokrąglonym pokroju, podobną formę przybierają dekoracje z roślin ciętych. Energię metalu wykazują rośliny ze srebrnymi liśćmi oraz sukulenty, rośliny o ,,technicznej” strukturze budowy. Wzmocnią ją okrągłe lub cylindryczne pojemniki, przede wszystkim metalowe lub białe. Jako uzupełnienie często wprowadza się wybielone drewno, kule, np. z białej ceramiki.

Feng shui

Kolejny element – woda, wiąże się z zimą, porą roku, którą w naturze charakteryzuje powściągliwy spokój. To okres podsumowań, budowania nowych planów na kolejny cykl. Ta energia wspiera mądrość, bystrość umysłu, sprzyja medytacji, ale również budzi lęk, zazdrość, żądzę posiadania. Rośliny o charakterze wody poprzez swoje niebieskie odcienie wprowadzają w otoczenie imponującą, ale delikatną energię. Stosuje się dekoracje kwiatowe o zaokrąglonych, spływających formach i lekkiej nieregularności. Taką formę mają również stosowane rośliny cięte i doniczkowe. Wprowadza się wszystko to, co kojarzy się z wodą – rośliny o dziwnym, jakby wytryskującym wzroście, gatunki o drobnych, przypominających krople liściach, gatunki z siedlisk nadwodnych. Jako akcesoria służy to, co jest przejrzyste, co ma perłowy połysk – lustra, szkło.

Maria Matuszczak (kwartalnik Ambiente)